Pierwsza konferencja za nami!

Data: 15.12.2022 Kategoria: Wykłady

W dniach 13–14 grudnia 2022 r. w naszej uczelni odbyła się konferencja „Dziennikarstwo obywatelskie: wyzwania i perspektywy edukacyjne”, realizowana w ramach projektu „Dziennikarstwo obywatelskie dla rozwoju regionalnego – opracowanie interdyscyplinarnej oferty edukacyjnej i wdrożenie innowacyjnych metod kształcenia”.

Podczas konferencji dr Agnieszka Będkowska-Kopczyk przedstawiła projekt, omawiając jego najważniejsze cele i harmonogram prac. Dr Joanna Wróblewska-Jachna zaprezentowała wyniki raportu na temat perspektyw specjalności „Dziennikarstwo obywatelskie” na studiach polonistycznych w ATH; wnioski spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, były też żywo dyskutowane.

W części panelowej (14 grudnia) omawiano m. in. tematy: formy dziennikarstwa obywatelskiego, profil kompetencyjny absolwenta specjalności „Dziennikarstwo obywatelskie”, współczesne kryzysy a rola mediów obywatelskich.

Gośćmi specjalnymi konferencji byli prof. Andrei Rogachevski oraz dr Svetlana Sokolova z Uniwersytetu Arktycznego w Tromsø w Norwegii, którzy zaprezentowali wykład na temat norweskiej edukacji uniwersyteckiej.

Konferencja zrealizowana została w ramach projektu „Dziennikarstwo obywatelskie dla rozwoju regionalnego – opracowanie interdyscyplinarnej oferty edukacyjnej i wdrożenie innowacyjnych metod kształcenia” o numerze EOG/21/K4/W/0089 (Komponent IV – Współpraca instytucjonalna na rzecz poprawy jakości i dopasowania oferty edukacyjnej na wszystkich poziomach oraz we wszelkich formach z wyłączeniem VET i zawodowego kształcenia ustawicznego). Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 109 800,45 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest zaprojektowanie i wdrożenie modułu „Dziennikarstwo obywatelskie” na studiach licencjackich i magisterskich filologii polskiej.